Chladivý stín na zahradě je velice příjemný zejména v horkých letních měsících. Poradíme vám, jak si vytvořit takový báječný kout na vaší zahradě, a jaké trvalky a keře jsou vhodné k výsadbě na stinná místa tak, aby byla přitažlivá a lákala k odpočinku.
Jak na to?
V prvé řadě je třeba vysadit na zahradě ihned kontejnerové dřeviny, které jsou již vzrostlé do tří až čtyř metrů, ne pouze ty malé. Využít však můžeme i jiné dřeviny, anebo popínavé rostliny, které velice rychle rostou. Rovněž staré stromy jsou na zahradě cenné, a pokud tedy vlastníte již velice starou zahrádku, je třeba si dobře rozmyslet, které stromy si můžeme ponechat. Z takovýchto letitých stromů velice dobře vypadají na zahradách staré jabloně a hrušně. Tyto stromy dokáží okouzlovat svými statnými kmeny a téměř kouzelnými větvemi. Jejich kmeny mohou mimoto poskytnout oporu pro růst jiným rostlinám, které na zahradě vysadíme, například pnoucím růžím.
Pergoly a altány
Stín na zahradě nám mohou poskytnout rovněž i rozličné altány, pergoly, ale také zastřešené terasy u domu. Někdy mohou být součástí zahrady také stinné dvorky, ve kterých je možné rovněž stvořit nádherný stinný koutek. Zde je však třeba zvolit správné osázení rostlin, stromků a jiných dřevin, ale zrovna tak i použité dekorační prvky.
Stínomilné rostliny
Při vytváření stinných ploch na zahradě se vždy zaměříme na stínomilné rostliny, jako jsou například kapradiny a rozličné druhy keřů. Právě kapradiny patří k nejtypičtějším rostlinám vhodných pro stinnou výsadbu. Mezi další stínomilné rostliny se řadí osladiče, kapradě, kyvory, netíky a v neposlední řadě sleziníky. Zrovna tak některé keřovité dřeviny milují stinná místa, jako jsou například zimostráz, jedlovec kanadský, mahónie cesmínolistá, tis červený, rododendron, meruzalka a také tavola. Do velice zastíněných lokalit, jako jsou kupříkladu malé dvorky mezi vysokými domy, jsou nejvhodnějšími rostlinami břečťany.