Osobně jsem si pod slovem šerpa vždy vybavil vysokohorského nosiče v Himalájích, který nese tiše, trpělivě a s lehkostí těžkou bagáž Evropských turistů, kteří se vydali dokázat si, že na osmitisícovku prostě mají a uspokojení jejich ega stojí do značné míry na práci těchto nenápadných služebníků v pozadí.
Ovšem šerpové fungují také v Evropě. Konkrétně na Slovensku. Mají dokonce i svůj vlasní závod, který se jmenujeSherpa Rallye.
Soutěž i pro začátečníky nebo děti
Slovenští vysokohorští nosiči si obstarávají své živobytí tím, že odnášejí zásoby na nedostupné vysoce položené horské chaty, vzpomeňme například Chatu pod Rysmy, Téryho chatu nebo Zámkovského chatu. Slovensko se tak může pyšnit evropskou raritou, protože je jedinou evropskou zemí, kde tradice nosičů trvá, například Alpské vysokohorské chaty jsou už dávno zásobovány pomocí vrtulníků.
Silná nosičská kultura
Díky této přežívající tradici je na Slovensku nosičská kultura velmi silná. Pro zajímavost „chalani“ ze Žiliny založili hudební skupinu s příznačným názvem Sherpa Band a jejich „specializací“ je koncertování v nejvýše položených místech, kdy si své nástroje ovšem také vlastnoručně vynesou. Svým koncertem na Gerlachovském štítu se zapsali do Guinessovy knihy rekordů za koncert zrealizovaný v největší výšce.
Do soutěže Sherpa Rallye se ovšem můžete zapsat i Vy, protože soutěž je otevřena jak začátečníkům, tak pokročilým. Dokonce je i dětská a podstatně kratší alternativa tohoto závodu. Jedná se vlastně o předskokana Sherpa Rallye a soutěž se jmenujeBaby Rallye.
Skutečný nosičův den
A jak vypadá nosičův den? Nosič začátečník začíná na 30 kilogramech, zkušený nosič zvládá i 100 kg. Nosič obvykle zvládne 2 někdy i 3 trasy denně. Obvykle jednu dopoledne a jednu odpoledne. Chvilky odpočinku mezi vynáškami ovšem nemá.
Nosič totiž působí zároveň trochu jako údržbář, pomocník v kuchyni nebo uklizeč, pomůže na chatě tam, kde je to třeba. Na vysokohorských chatách každý dělá, co je třeba, symbióza mezi lidmi a dobré vztahy jsou v těchto místech nevyhnutelné.