LED diodové technologie daly světu neuvěřitelné možnosti uplatnění osvětlovací techniky. Můžeme po nich sáhnout jako po náhradě klasických edisonových žárovek s paticí E27, nahrazují pouliční osvětlení a halogenové reflektory, montujeme je na stropní podhledy ve formě bodových žárovek a panelů, ale diody se mohou pochlubit jednou vlastností, kterou jejich konkurenti nikdy nedosáhnou. Lze je formovat do tenkých a úzkých, přesto kompaktních celků, které nazýváme souhrnně – LED pásky.
Praktičnost a design
Současná diodová svítidla, to nejsou jen nudné lampy strohých tvarů. Osvětlení se dnes stává prvkem více orientovaným na vzhled, na dotváření atmosféry a klimatu uvnitř místností i na zahradách, terasách, pergolách, v okolí bazénů, garážových vrat, balkonů, zahradních jezírek atd. Umožňují to právě pásky, lze je formovat do rozličných tvarů, využít pestrosti barev a jejich předností, zejména minimální údržby a jednoduchého ovládání.
Polovodičový pásek
Konstrukci výrobku tvoří polovodičové součástky – diody , které jsou strojově pájené na úzkém vodivém pásu plošného spoje. Svým vzhledem mohou tak trochu připomínat zářivky. Vyrábí se v základním provedení bílého světla, ale i ve variantě tzv. RGB (red – green – blue), která umožňuje možnost míchání barevného spektra podle libosti. S pásky se velice dobře manipuluje, mohou se buď přišroubovat k podložce, anebo jen přilepit oboustrannou lepicí páskou. Diody mohou být dokonce plnospektrální, což zajistí osvětlení na pracovištích, nad psacími a kancelářskými stoly, v dětských pokojích, atd.
Napájecí zdroj nebývá součástí výrobku
Jeden modul je dlouhý od 2,5 do 10 cm, napájecí zdroj je vždy samostatným prvkem, musí však odpovídat svým příkonem v závislosti na délce pásku. Příkon zdroje se vypočítá podle vzorce, který bývá k dispozici na Internetu.
Umístění pásků by mělo být takové, abychom je nevystavovali zbytečně slunečnímu záření. Vyšší provozní teploty způsobují vnitřní pnutí v tištěných spojích a zkracuje se tím životnost výrobku.