Koberec, na který šlápnout, byl by hřích

Tkaní je jednou z nejstarších technik zhotovování nejrůznějších textilií, mezi něž patří i koberce. První tkané koberce se začaly objevovat dávno v době před naším letopočtem.
· Za nejstarší zachovaný koberec je považován ten, který byl nalezený v jedné hrobové mohyle na Sibiři.
· Jeho stáří se odhaduje až na dva a půl tisíce let.
Koberce se dají vyrábět ze všech možných druhů textilních vláken a přízí.
– Ty, které mají vydržet větší zátěž, se vyrábějí většinou z juty nebo kokosového vlákna.

gobelín

– Na smyčkové a vlasové koberce se nejlépe osvědčila vlna a různé směsi.
Jestliže si ale chceme do bytu pořídit nejen koberec, ale přímo umělecké dílo, určitě sáhneme po jemném gobelínu.Tyto koberce, které rozhodně neslouží k tomu, aby doma nezábly nohy, bývají vkusnou ozdobou interiérů.

Návrhy tvoří uznávaní umělci

Vzhledem k tomu, že předloha na zhotovení gobelínu je většinou velice náročná a propracovaná, probíhá tkaní gobelínů ruční technikou.
· Tento způsob má jednu velkou výhodu.
– Můžete se spolehnout, že si vždy koupíte originál.

Proto dílny, ve kterých se gobelíny vyrábějí, spolupracují s renomovanými umělci. Alespoň ty dílny, které chtějí mít dobré jméno a skvělou pověst. Jedním z umělců, kteří se věnují návrhům na výrobu gobelínů, je pan Tom Samek. Tento zkušený sedmašedesátiletý umělec pochází z Čech, ale dokázal se prosadit i daleko za našimi hranicemi. Momentálně žije a tvoří v Austrálii. Jeho pole působnosti je celkem široké. Věnuje se

– malbě
– scénografii
– grafice
– sochařství
– nástěnné malbě.

tkaný gobelín

Kromě toho vytváří i originální návrhy pro tapisérie. V jeho návrzích převažuje moderní styl, ve kterém bychom mohli najít i prvky kubismu.
Dalším umělcem, který spolupracoval s dílnami na výrobu tapisérií, byl výtvarník Josef Müller, jehož umělecký život byl spojen http://www.busline.cz/cz/vyhledani-spojeni.html se známými jindřichohradeckými dílnami.