Když se písek do filtrace dostane, kam nemá


Pořízení bazénu či vířivky vyžaduje i zprovoznění příslušenství, souhrnně nazývané filtrací. Jedná se o okruh, který pohání čerpadlo, vhání bazénovou vodu do filtrační nádoby naplněné médiem, případně papírovou kartuší, a jeho úkolem je zachytit různorodé mechanické nečistoty. Kromě papírové vložky, která bývá méně častá, a obvykle jen u velmi malých nádrží, je většina bazénových filtrací vybavena filtračním křemičitým pískem. Když filtrace funguje, jak má, všechno klape, a je pohoda. Může se však stát, že se bazén změní v písečnou pláž.

azurová hladina

Únik písku do bazénu

Nevhodně zvolená frakce – zvláště začátečníci mohou chybovat tak, že si vyberou příliš jemnou zrnitost v některém e-shopu a zrníčka pak unikají z filtrační nádoby do vody. Dbejte na doporučení odborníků, raději si nechte v tomto směru poradit, než zdlouhavě experimentovat.

žena u bazénu

Výměna písku – zkušení majitelé bazénů a akvaristé vám potvrdí, že po nákupu nového filtračního média nebo akvarijního (písečného) substrátu, je žádoucí písek do filtrace propláchnout vodou. Rozdrcená písečná zrnka z výroby obsahují i drobnější částečky, které se v akváriu sice časem usadí na dně, ale u bazénové filtrace uniknou do nádrže a tam na dně nejsou zrovna vítané.

Opotřebování zrn – o tom, co dokáže vodní eroze, se můžete přesvědčit v řekách, když naberete do dlaní říční písek ze dna. Většina jeho oblázků a zrníček bude zaoblená. To samé se děje pod vlivem působení tlaku vody i ve filtraci. Po několika letech se hrany zrníček obrousí, přestanou plnit svou funkci a musí se vyměnit. V závislosti na četnosti využívání bazénu to bývá většinou po dvou až třech sezónách.

Filtrační pavouci (chobotnice) – na dně filtrační nádoby se nachází plastový díl, tzv. pavouk (někdy přezdívaný jako chobotnice). Pokud není správně instalovaný (dotažený), anebo se pod vlivem dlouhodobého působení chlorové chemie jeho část odlomila, může to způsobit únik písku do bazénu.