Největší ikona cyklistického sportu se jmenuje Eddy Merckx (celým jménem Édouard Louis Joseph Merckx). Možná je však známější pod svou předzívkou Kanibal. Tu si vysloužil od svých soupeřů díky zarputilosti, tak charakteristické pro jeho výkony na (především) evropských silnicích.
Cesta jednoho z nejlepších sportovců Belgie započala v roce 1945. Narodil se jen několik týdnů po konci druhé světové války. Již v mládí se jevil jako nadějný sportovec. V té době byla cyklistika v belgickém království sportem číslo jedna a Eddy jí zcela propadl.
Poprvé závodně šlápl do pedálů v roce 1961. Amatérským mistrem světa se stal již o pět let později, což jej katapultovalo do světa profesionálů. Jeho talent a mimořádné fyzické předpoklady jej předurčovaly k tomu, aby v tomto odvětví udělal, jak se říká, díru do světa. A první krok k tomu učinil již v roce 1966, kdy vyhrál známou klasiku Milán-San Remo. A v roce 1967 opanoval mistrovství světa profesionálů.
Jeho kariéra pokračovala úspěchy, kterým vévodí například tituly z prestižních třítýdenních etapových závodů Giro d´Italia či španělské Vuelty. Legendou, která je nesmazatelným písmem zapsána do dějin, je však jeho působení na nejslavnějším závodě Tour de France. Hned první start (1969) na tomto nejtěžším etapovém závodě přetavil v celkové vítězství. Dominanci potvrdil také tím, že ve stejném ročníku dokázal vyhrát jak celkově, tak v kategorii vrchařů a sprinterů (to se do dnešní doby na Tour nikomu nepodařilo).
Celkově stanul na nejvyšším stupínku v Paříži hned pětkrát a to v letech 1969, 1970, 1971, 1972, 1974. V roce 1975 pak sahal po překonání rekordu pěti vítězství, ale tento pokus byl zmařen podivným incidentem. Francouzští fanoušci jej strhli z kola, jelikož nechtěli, aby překonal pět vítězství Jacquese Anquetila. Od té doby se nepotkal s dřívější formou a v roce 1978 ukončil kariéru.
Mimo zmiňovaných úspěchů ve Francii se stal 5 krát vítězem Giro d´Italia a třikrát mistrem světa. Svou dominanci dokazoval i na klasikách Paříž-Roubaix či Kolem Flander.