Čokoláda je zkrátka úžasná a miluje ji mnoho z nás. A právem. Patří k nejúžasnějším gastronomickým „vynálezům“ moderní doby! Kakaový prášek pro její výrobu získáváme mletím kakaových bobů. Za ně vděčíme stromu kakaovníku pravému. Jeho latinský název, Theobroma cacao, znamená v překladu něco jako „božský pokrm“. To je opravdu výstižný název, že?
Vzácné kakaové boby
Kakaové boby rostou na kakaovnících uloženy asi ve dvacet centimetrů dlouhých luscích. Jak na větvích, tak i přímo na kmenech. Zralosti se ale dočká bohužel pouze jen pět procent úrody. Škoda! Stromy kakaovníku dosahují výšky až deseti metrů. Patří do čeledi slézovitých a jsou stálezelené. Jejich původním domovem je tropická oblast Jižní Ameriky. Staří Mayové a Aztékové si kakaových bobů velice považovali. Používali je prý jako platidlo. V dnešní době se kakaovník pěstuje v tropických oblastech celého světa. Mezi největší producenty kakaa patří Pobřeží slonoviny, Ghana, Nigérie, Kamerun, Indonésie a Ekvádor. Pokud hledáme v obchodech to nejkvalitnější kakaové zboží, mělo by na obalech mít označení „Fino de Aroma“!
První čokoláda ze Švýcarska
První tabulku čokolády, jak ji známe dnes, vyrobili Švýcaři. Je to již více než 100 let. Ve Švýcarsku je jí také statisticky nejvyšší spotřeba. Je to asi 12 kilogramů na obyvatele ročně!
Nejtěžší čokoláda
Mistři cukráři v Arménii vyrobili maxičokoládu, která vážila 4395 kilogramů! Tato jejich „tabulka“ měřila 5,7 metru na délku a 2,8 metru na šířku.
Nejstarší a nejdražší čokoláda
Nejvíc peněz bylo ovšem zaplaceno za čokoládu mnohem menší. Rekordmankou prý je v tomto směru čokoládová tyčinka „Cadbury“, prodaná v dražbě za 687 dolarů. Proč byla tak vlastně vzácná? Byla totiž vyrobena před sto lety! Měla údajně sloužit jako energetické občerstvení polárníka kapitána Roberta Scotta na expedici v Antarktidě. Přivezl ji ale v originálním obalu zpět domů. Proč ji nerozbalil a nepochutnal si na ní, to není známo. Asi byl hodně zaneprázdněn, že zapomněl na něco tak dobrého, jako je čokoláda!