Pohodlné ovládání osvětlení a stínící techniky pomocí dálkových ovladačů je jedním z důvodů, proč je tato soudobá technika bezdrátového spínání v kurzu. Dostatek pohodlí a komfortu v domácnosti totiž přispívá k výraznému odpočinku a regeneraci organismu, který je často přetěžován stresujícími vlivy současného světa. Zkrátka posedět pohodlně v obýváku s šálkem kávy nebo čaje před sebou, ovládat světla a žaluzie podle potřeby jen z mobilního telefonu, nebo z ovladače, je úplně něco jiného, než neustále odbíhat – rozsvěcet, zhasínat, stmívat, naklápět lamely atd.
U novostaveb lze na takové řešení elektroinstalace myslet již dopředu a ta se může stát součástí projektu. Jak to však řešit u starších objektů, kterých je v naší zemi většina?
Bezdrátové vypínače lze pohodlně osadit i bez zásahu do elektrické instalace
Bezdrátový vypínač je řešením pro tyto případy doslova ideálním. Umístit jej lze kamkoliv, aniž by vyžadoval vrtání do zdi, vysekávání drážky do betonu, nebo do cihly, a tím pádem složitý a nákladný proces plný prachu a špíny. Bezdrátový vypínač se jednoduše přilepí speciální samolepkou, kam uznáte za vhodné, např. na sklo, na betonovou desku, zkrátka kamkoliv v dosahu pohodlného ovládání.
Zařízení funguje tak, že se jeho tzv. přijímač vloží do stávajícího vypínače na zdi. Vysílač signálu pak pracuje z bezdrátového vypínače, který jste umístili v místnosti na libovolné místo pomocí výše zmiňované samolepky. Vysílač se s přijímačem vzájemně spárují – mohou mít dosah až 140 metrů. K zařízení se pak připojí dálkový ovladač, který se spáruje s přijímačem, a jeho dosah bývá do 20 metrů, tedy plně postačuje pro každou místnost v domě. Takto lze ovládat nejen osvětlovací techniku, ale i stínění, např. žaluzie, nebo rolety, a to jak vnitřní, tak i venkovní.
Bezdrátový vypínač spolu s vysílačem lze pořídit zhruba do 3500 korun a kdo je milovníkem tzv. chytrých domácností, může je zapojit do okruhu spolu s tzv. chytrými žárovkami, a to včetně propojení domácí Wi-Fi sítě a spárování s mobilním telefonem.