Nemusíte večer pít nijak extra moc, abyste v sobě ráno měli ještě nějaký ten zbytkový alkohol. A pokud jste si mysleli, že stačí přes noc tak sedm hodin spánku, aby z vás alkohol dokonale vyprchal, mýlili jste se. Odbourávání alkoholu totiž nijak neurychlíte. A s kocovinou se řídí opravdu špatně.
Co dovede zbytkový alkohol?
ü Snižuje rychlé a správné rozhodování
ü Zvyšuje únavu
ü Způsobuje dehydrataci
ü Způsobuje překyselení žaludku a nevolnost
Za jak dlouho tedy můžeme usednout za volant?
Alkohol se nám v krvi prokáže tak po dvaceti minutách po požití. Jedno pivo nám zhruba prokáže 0,5 promile. Pokud si dáte jednu sklenici piva nebo vína, můžete řídit bez starostí tak za dvě hodiny, dříve rozhodně ne.
Ovšem odbourávání alkoholu se liší hned několika faktory.
Ø Tím hlavním je ten, zda jste muž nebo žena. Ženy jsou v tomto ohledu v nevýhodě, odbourávání alkoholu mají mnohem pomalejší.
Ø Množstvím a druh vypitého alkoholu. Víno a destiláty se vstřebávají v průměru tak o třicet minut rychleji než pivo.
Ø Rychlost odbourávání alkoholu záleží také na tom, zda jsme najedení, odpočatí a vyspalí, zda nejsme nemocní nebo nebereme prášky. Únava a stres, nevyspání a pití nalačno prodlužuje dobu odbourávaní.
Ø Těm, co jsou na alkohol zvyklí a pijí častěji, alkohol z krve lépe mizí.
Ø Také je důležité,jak rychle jste pili, v jakém čase, i s jakou náladou.
Pokud si nejste jistí, zda v sobě ještě nemáte zbytkový alkohol, doporučujeme vám použít alkohol tester, díky kterému snadno zjistíte přítomnost alkoholu v dechu.
Tyto měřiče alkoholu nejsou drahou investicí, a koupíte je běžně v obchodě, na benzínové pumpě i přes internet. 100% jistotu, že nenadýcháte, však budete mít jedině, když nebudete alkohol pít vůbec. Pokud však alkohol před jízdou zkonzumujete, bude nejlepší, když se domů dopravíte autobusem nebo taxíkem. Věřte, že to stojí za to.